تجهیزات تهویه مطبوع نظریان

جستجو
خرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازیخرید کولر گازی | بهترین راهنمای خرید کولر گازی

کولر گازی چیست؟

کولر گازی نوعی سیستم تهویه مطبوع می باشند که بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کنند.

در این چرخه مبرد در اواپراتور تبخیر می شود و برای تبخیر شدن، حرارت موجود در هوای اطراف کوئل اواپراتور گرفته می شود وهوای خنک توسط فن به سمت خارج جریان می یابد.

کولر گازی در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. نحوه کار و عملکرد همه آنها شبیه هم است اما به لحاظ ظاهری و نوع کاربری متفاوت هستند. انواع کولرهای گازی موجود در بازار به شرح زیر است.

انواع کولر گازی

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای دستگاهی است که تمامی بخشها و اجزاء مکانیکی و الکترومکانیکی نیز در یک یونیت قرار دارد اما اجزایی از این سیستم که تولید گرما میکنند در خارج از محیط نصب ( بیرون پنجره ) و قسمت هوا ساز آن که باعث کاهش دمای محیط میشود در داخل محیط قرار میگیرد. کولرهای پنجره ای در واقع ساده ترین شکل از کولر گازی است و به وفور از آن استفاده میشود.

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت

کولر گازی اسپلیت همان چیزی است که اغلب ما به آن کولر گازی میگوییم !!

اسپلیت نوعی سیستم تهویه هوا می باشند که با تبدیل کردن مبرد به حالت مایع و برعکس سرمای مورد نیاز برای تامین دمای مطلوب محیط را فراهم میکند. در کشورهایی که زبان اصلی آنها ریشه در لاتین دارند به کولر گازی اسپلیت میگویند. شاید ابداع عنوان نام کولر گازی در ایران به این دلیل باشد که پیشتر اکثریت مردم از کولرهای آبی برای کاهش دما و تهویه مطبوع استفاده میکردند و چون در سیستم اسپلیت از آب استفاده نمیشود و همینطور استفاده از گاز مبرد در چرخه تبرید در این سیستم ، به کولر گازی شهرت یافته است.

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نوعی سیستم تهویه مطبوع است که بر اساس ساختار کولرهای اسپلیت کار میکند با این تفاوت که برای برقرای سیستم تهویه مطبوع ار کانال کشی در ساختمان استفاده میشود. یونت خارجی این سیستم در فضایی بیرون از ساختمان قرار میگیرد و جریان مورد نیاز برای تهویه مطبوع از طریق کانال ( که معمولا در سقف کاذب قرار دارد ) وارد محیط میشود.

لازم به توضیح است که از نظر فنی موضوع کمی پیچیده تر از آن است که دربالا به آن اشاره شده اما این مطلب یک مطلب تخصصی در مورد کولر گازی نیست و صرفا قرار است راهمایی باشد برای مشتریان گرامی که دقیقا محصول مورد نیاز خود را خریداری کنند.

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده نوعی از کولر گازی است که ظرفیت سرمایش بسیار بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند و از نظر ظاهر بزرگتر از مدلهای دیگر هستند. از کولر گازی ایستاده برای تهویه مطبوع فضاهایی با متراژ و مساحت زیاد استفاده میشود.

کولر گازی ایستاده دارای دو طراحی اصلی هستند که یکی مانند نوع پنجره ای در یک یونیت و دیگری مانند اسپلیت دارای یونیت داخلی و خارجی است. کولر گازی ایستاده برای فضای ها بزرگ طراحی میشوند و راندمان بسیار بالاتری نسبت به استفاده همزمان از چند اسپلیت کوچکتر دارند که همین موضوع باعث کاهش هزینه مصرف انرژی شده و صرفه اقتصادی زیادی دارد.

کولر گازی پرتابل

نوعی اسپلیت قابل حمل است که نصب آسانتری نسبت به اسپلیت ها دارند. از نظر عملکرد فنی شباهت بسیار زیادی به اسپلیتها دارند. نصب سیستم های پرتابل منوط به وجود یک دریچه برای هدایت هوای گرم به بیرون است. به همین دلیل معمولا کولرهای پرتابل نزدیک پنجره نصب میشوند. کولرها پرتابل معمولا دارای یک مخزن برای نگهداری آب موجود در رطوبت هوا هستند.

در برخی از مکان ها که امکان نصب کمپرسور در فضای بیرون وجود ندارد، از کولر گازی پرتابل استفاده میشود. سیستم های پرتابل عموما راه حلی موقت و یا اجباری برای ایجاد تهویه مطبوع هستند.

راهنمای خرید کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی

بسیار مهم است پیش از خرید بدانیم که به چه نوع کولر و با چه ظرفیتی نیاز داریم. کولرهای کازی در ظرفیتهای متفاوتی طراحی و تولید میشوند. ظرفیت کولر گازی با واحد BTU بیان میشود. این واحد مخفف عبارت British Thermal Unit به معنی واحد گرمایش انگلیسی است !

هر BTU برابر با مقدار گرمایی است که ۱ پوند آب ۶۰ درجه فارنهایت را در فشار ۱ اتمسفر به ۶۱ درجه فارنهایت می رساند. واقعا برای ما هم گیج کننده است چون واحد اندازه گیری در ایران برای مقدار آب لیتر و گرما سانتیگراد است.

طبیعتا این واحد اطلاعات خوبی به مصرف کننده نهایی یعنی شما مشتریان نمیدهد بنابراین بر حسب تجربه کاری بیش از 3 دهه به شما توصیه میکنیم از اطلاعات زیر استفاده کنید.

راهنمای خرید کولر گازی
 • برای یک اتاق 12 تا 20 متری از کولرهایی با ظرفیت 9000 BTU استفاده کنید.
 • برای فضایی به مساحت 20 تا 30 متر مربع میتوانید از کولرهای 12000 استفاده کنید.
 • کولرهای 18000 مناسب برای فضایی به مساحت 30 تا 48 متر هستند.
 • کولرهای 24000 برای مساحت 45 تا 65 متر مناسب هستند.
 • کولر گازی 30000 مناسب برای فضاهایی به مساحت 65 تا 80 متر هستند.
 • کولر 36000 برای مساحتهای 75 تا 90 متر مربع.
 • کولر 48000 برای واحدهای 90 تا 125 متر مربع مناسب هستند.

شاید تعجب کنید اگر به شما بگوییم که لیست بالا مناسب برای تمامی شرایط آب و هوایی نیست !

مثلا یک اتاق 20 متری در اهواز ، تهران و تبریز را در نظر بگیرید، طبیعتا دستگاه یکسانی به هر سه مورد پیشنهاد نمیشود. بنابراین در صورتیکه قصد خرید کولر گازی دارید حتما به مشاوره با یک کارشناس نیاز خواهید داشت. نیاز به مشاوره برای فضاهای بزرگتر از آنچه که در بالا اشاره شد به مراتب ضروری تر است چرا که مصرف انرژی و یک تهویه مطبوع مناسب برای متراژهای بالا نیازمند محاسبه و داشتن اطلاعات دقیق از محل نصب میباشد.

بدون شک یک سالن همایش 150 متری با ظرفیت 80 نفر نیازمند تهویه مطبوعی متفاوت با یک واحد مسکونی است. خبر خوب این است که کارشناسی برای خرید مناسب یک دستگاه کولر گازی در فروشگاه نظریان رایگان است !

کدام برند کولر گازی بهتر است؟

برندهای کولر گازی

اگر تصور میکنید مسئله اصلی در تعیین برند مناسب کولر گازی کیفیت محصولات است اشتباه میکنید!

امروزه تکنولوژی تولید کولر گازی مسئله پیچیده ای نیست و به سادگی میتوان گفت که تولید بیش از 90 درصد این محصولات در کشور چین انجام میشود. آنچه که مهم است طراحی مناسب و متناسب با نیاز مشتریان است.

هیچ چیز بهتر از یک مثل نمیتواند این مسئله را شفاف کند بنابراین به مثالهای زیر توجه کنید.

1- برای تهویه مطبوع یک اتاق 12 متری ( 3 در 4 ) یک کولرگازی با قدرت پرتاب 5 متری بهتر است یا 13 متری ؟

پاسخ منطقی به این سوال طبیعتا علاوه بر کاهش هزینه در خرید محصول مورد نظر، کاهش مصرف انرژی و همینطور نیاز به خاموش و روشن کردن چندین باره دستگاه را در زمان مصرف مرتفع میکند.

2- برای یک فضا که کانال کشی مناسبی برای استفاده از سیستم داکت اسپلیت ندارد خرید این مدل محصول واقع گرایانه نیست. حتی اگر تولید آن توسط موجودات فرازمینی صورت گرفته باشد.

3- برای تهویه مطبوع یک اتاق که پنجره مناسبی برای نصب کولر گازی پنجره ای ندارد و در قسمتی از ساختمان قرار گرفته است که امکان نصب اسپلیت را ندارد بهتر نیست از یک کولر گازی پرتابل استفاده شود ! هدف از ارائه مثالهای فوق این است که :

 1. ابتدا باید دقیقا بدانیم نیاز به چه نوع کولر گازی داریم
 2. قدرت مناسب برای تهویه مطبوع فضای مورد نظر چقدر باید باشد.
 3. شرایط خدمات پس از فروش محصول مورد نظر ما چگونه است.
 4. تفاوت قیمت بین برندهای مختلف یک مسئله تعیین کننده است.
 5. هزینه تعمیرات، دسترسی آسان به تعمیر کار و هزینه سرویس سالیانه محصول مورد نظر به چه صورت است.
 6. و موارد شاید جزئی تر مانند تناسب با دکوراسیون و ...

موارد بالا باعث میشوند که شما محدودیتهایی را در انتخاب خود داشته باشید، چه از نظر هزینه و چه از لحاظ انتخاب برند و در نهایت با مطالعه و مشاوره گرفتن از کارشناسان برای خرید کولر گازی اقدام نمایید.

کولر گازی و تجهیزات تهویه مطبوع نظریان